ECZACILAR NEDEN EYLEM YAPMAK İSTİYOR?

2009-12-05 12:23:00
Sağlık sisteminin hem giriş hem de çıkış kapısı eczanelerde bir deprem yaşanıyor. Bu öyle bir deprem ki, eczanelerimizin bu koşullarda yaşamaya ve yaşatmaya devam etmesi mümkün görünmüyor.

Değerli Hastamız,

4 Aralık 2009’da yürürlüğe girecek uygulamalar ile bir günde, emeğimizin ve tüm birikimimizin üçte birine el konulmak isteniyor.

Bizler bugüne kadar günübirlik değişen uygulamalar, günbegün eritilen emeğimiz, artan bürokrasi nedeniyle mesleğimizi yapamaz hale getirildik. Sizleri bizlerle bugüne kadar tarafı olmadığımız ve esastan karşı olduğumuz muayene ücretleri ile, her gün değişen geri ödeme listeleri ile, çalışmayan provizyon sistemi ile karşı karşıya getirdiler. İlaçta tasarruf adı altında bütçe açığının yükünü hastalarımıza ve eczanelerimize ödetmeye çalıştılar. Sağlığı ekonomiye, paraya indiler. Yoksullar ve yoksullaştırılmakta olanların sağlık hizmetlerine ulaşması zorlaştı. 4 Aralık’ta başlayacak uygulamalarla hastalarımızın bir de eczacıya ve ilaca ulaşması zorlaşacak.

Bizler diyoruz ki: sağlık sisteminin doğru planlanmamış olmasından kaynaklı oluşan açıkları ne biz, ne de hastalarımız yarattı. Bedelinin de hastalarımıza ve bizlere ödetilmesine izin vermeyeceğiz.

Bizler yüzlerce milyona varan muayene ücretlerini, ilaç fiyat farklarını ödeyemeyen binlerce hastamızla her gün yüz yüze bakıyoruz. Ama masa başında sağlık hizmetleri planlanınca hayatın bu gerçeği görülmüyor. Şimdi de güçlü eczaneler ayakta, zayıflar altta kalsın diyorlar. Biz de onlara inat, “feda edecek bir tek eczanemiz bile yok” diyoruz.

Bugüne kadar dertlerinizi derdimize ortak ettik, hiçbir biçimde hastalarımızın sağlığına mal olacak çözümlere taraf olmadık. Ancak bizleri teker teker yok olma noktasına getirenlere karşı bir günlüğüne hep beraber kapanmayı tercih ediyoruz. Bu durumu anlayışla karşılayacağınızı ve daha iyi, daha yaygın ve daha ucuz bir sağlık hizmeti alabilmek için bizlerle dayanışma içinde olacağınızı biliyoruz.
Lütfen siz de sağlık ışığınızın sönmesine izin vermeyin!

Eczacınız

5
0
0
Yorum Yaz